2024 Points

Point System
3 or more ponies in the class 1st =5 pts., 2nd =3 pts., 3rd =2 pts., 4th =1 pt.
2 ponies in the class 1st =2 pts., 2nd =1 pt. 
1 pony in the class = 1 pt.
Ch =3 pts.
Res =2 pt.
Supreme and Reserve Supreme Champions will get Correction Points to bring their class points up to 5 if there were less than 3 ponies in their class.

Only members of MPB on the day of a show earn points.

There has to be at least 3 ponies between at least 2 classes for ch/res points to count. No points for grand or supreme champion or reserve. 
Mid Summer Madness and the MPB Annual show are double pointed.
Year end awards will be given through fourth place.
The numbers after the owner's name are the points. Numbers in parentheses are the number of judges the points were won under.
 Please contact Judy Hartman at judithannhartman@gmail.com if you have any questions or corrections.

Points will be final Dec. 15th

Shows included in current points: PC #1, PC#2, PC#3, PC#4


Welsh Section A Foals

Welsh Section A Yearlings
1) Copper Beech Molly Malone, J. Ferson and J. Hartman 48 (8) 
2) Shenandoah Spring Wind, Hetty Abeles 17 (4)
3) Lochinvar Vaquero, Mary Benedict 14 (8)
​4) Severn Tiffany, Mary Benedict 13 (8)
​5) Severn Prince Charming, Mary Benedict 4 (4)

Welsh Section A Two Year Olds
1) Copper Beech Bayberry Spice, JudithAnn Hartman 25 (8)
2) Copper Beech Double Double, JudithAnn Hartman 19 (8)

Welsh Section A Mares
​1) Copper Beech Summer Wine, JudithAnn Hartman 30 (8)
2) Copper Beech Spanish Sherry, JudithAnn Hartman 28 (8)
3) Severn Satin Doll, JudithAnn Hartman 14 (8)

Welsh Section A Stallions
1) Copper Beech Cardiff, JudithAnn Hartman 16 (8)

Welsh Section A Geldings
1) Copper Beech Ramblin' Rover, JudithAnn Hartman 20 (8)
2) Severn Bell Buoy, Tiz Benedict 18 (4)

Welsh Section B Foals


Welsh Section B Yearlings
1) Eyarth Chablis, Jean Greenlee 39 (8)
2) Locust Grove Footloose, Jean Greenlee 24 (8)
3) Shenandoah Belle Star, Hetty Abeles 17 (8)

Welsh Section B Two Year Olds
1) Sherwood Forest Messenger, Sally Sharp 28 (8)
2) Smoke Tree (J) Blinged Out, Patricia Eastman 17 (8)
3) Loafers Lodge Sweet Magnolia, Loafers Lodge 11 (4)

Welsh Section B Mares
1) Rosehaven Pocket Full of Posies, Sally Steinmetz 41 (8)
2) Rosehaven Lady Slipper, Sally Steinmetz 35 (8)
3) Rosehaven Sonata, Sally K. Steinmetz 29 (8)
4) Shenandoah Caramel, Hetty Abeles 27 (4)
5) Pyron Easter Signature, Casey Edinger 24 (8)
6) Loafers Lodge I Love to Dance, Loafers Lodge 10 (6)
7) Loafers Lodge Silhouette, Loafers Lodge 5 (4)
8) Maranatha Coup D'Eclat, Jacqueline Morris 2 (2)

Welsh Section B Stallions
​1) Waxwing Party Special, Caroline Lapsley 12 (8) 
2) Loafers Lodge Smokey Joe, Loafers Lodge 4 (4)

Welsh Section B Geldings
​1) Locust Grove Royal Ascot, Jean Greenlee 32 (8)
1) Loafers Lodge Gabriel, Jenn Campbell 32 (4)
3) Maranatha Prince Charming, Jenn Campbell 10 (4) 
4) FC Stetson, Donna Sullivan 6 (4)
5) Loafers Lodge Sweet Talkin Guy, Loafers Lodge 2 (2)

Welsh section C/D Fillies

Welsh section C/D Colts
1) Castleberrys Coming King, Dane Morat 4 (4)

Welsh section C/D Mares
1) Slackwater Fleur de Lys, Casey Edinger 9 (8)
2) Castleberrys Queen of Hearts, Greg Kulp 7 (4)

Welsh section C/D Stallions


Welsh section C/D Geldings


Half/Part Bred Welsh Fillies 2 & Under
1) Wynnbrook Aurora, Jacqueline Morris 26 (8)
2) Orchard Hills Elegance, Cynthia Bellis-Jones 24 (4)
3)  Voxton Party Favor, Jenn Campbell 5 (2)

Half/Part Bred Welsh Colts/Geldings 2 & Under
1) Farnley Trojan, Hetty Abeles 16 (4)
2) Shenandoah Coral Island, Hetty Abeles 7 (4)
2) Pax's Swift Riptide, Jessica Collins 7 (2)
2) Loafers Lodge Knick Knick, Maisie O'Neill 7 (4)
5) Loafers Lodge Just Rook, Maisie O'Neill 2 (2)

Half/Part Bred Welsh Mares 3 & Over
1) Keystone Belle of the Ball, Casey Edinger 25 (8)
2) Glencoe Charter Party, Elise Heim 2 (2)

Half/Part Bred Welsh Stallions/Geldings 3 & Over
1) Ivyhart Trapper John, Addison Keen 9 (4)
2) Loafers Lodge Red Hot, Laura Schlicht 2 (2)
2) Ivyhart Toby John, Addison Keen 1 (2)
2) Catalina Gold, Brooke Daneker 1 (2)

SPSNA Shetland Mares

ASPC Shetland Mares

SPSNA Shetland Geldings

ASPC Shetland Geldings

Shetland Colts

Shetland Stallions

​Junior Handler - 12 and under
1) Charlotte Smith 3 (1)
1) Lydia Campbell 3 (2)
3) Helen Curtin 2 (2)
4) Ansley Daneker 1 (1)

​Junior Handler - 13 and over
1) Jordon Tsottles 16 (7)
2) Elianna Lapsley 8 (3)
2) Addison Keen 7 (2)
4) Isabella Riley 7 (4)
5) Brooke Saubier 5 (2)
6) Aspen Collins 1 (1)

Showmanship - 8 & Under


Showmanship - 9 to 12


Showmanship - 13 & Over


​Junior Halter Participant:
Elianna Lapsley
Shannon Glowacka
Isabella Riley
Brooke Saubier
Addison Keen
Victoria Edinger
Sasha Edinger
Jordon Tsottles

Leadline Participants:
​Ansley Daneker
Tommy Peitsch 
Grady Seman


​